Rolandas Paulauskas: JAV reikalauja daugiau pinigų

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) per viršūnių susitikimą Briuselyje paspaudė valstybes dėl gynybos finansavimo ir, be terorizmo grėsmės, atkreipė dėmesį į Rusijos veiksmus Aljanso pasienyje.

Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

RP_5

Kalbant apie NATO šalių biudžetus, reikėtų pradėti nuo grėsmių. Taigi, kas, kam ir kuo čia graso? Mes esame įpratinti ir toliau pratinami galvoti, kad pagrindinis pavojus ateina iš Rytų. Bet jeigu pažiūrėtume į pasaulį atidžiau, ne viskas čia atrodo taip vienareikšmiškai. Todėl užduokime klausimą skaitytojui: kaip atrodytų pasaulis, jeigu Europa tarpusavyje susitartų – nuo Vladivostoko iki Lisabonos? Paprasčiau kalbant, susitartų tarpusavyje Vokietija ir Rusija. Rastų kompromisą, išspręstų problemas ir veiktų kaip viena ekonominė erdvė: vokiečiai turi technologijas, rusai turi energijos šaltinius, didžiulė rinka ir t.t. Kam tuomet iškiltų grėsmė? Štai čia ir reikia ieškoti atsakymo.

Sutikime, kad tie 2 proc. BVP ir visa ginklų prekyba yra tik šalutinis visos karinės isterijos prizas. Kuo daugiau procentų mes išleisime, kuo daugiau nupirksime ginklų, tuo daugiau darbo vietų sukursime toje šalyje, kuri tiesiogiai suinteresuota tokia prekyba. Bet tai šaliai čia kyla kur kas rimtesni pavojai. Pagalvokime, kas vokiečių ir rusų susitarimo atveju negalėtų spausdinti pinigų tokiais mastais, kaip spausdina dabar, jeigu toje erdvėje tarp Vladivostoko ir Lisabonos funkcionuotų viena valiuta ir būtų susitarta dėl jos emisijos? Doleris tokiu atveju krenta ir jo poreikiai smarkiai mažėja. O jeigu doleris nebeimamas tokiais mastais, kaip dabar, tuomet kaip atrodytų ta šalis, kuri atkakliai reikalauja 2 proc. BVP gynybai? Ar ji apskritai galėtų egzistuoti tokiu pavidalu kaip dabar, jeigu negalėtų kiekvienais metais turėti apie 0,5 trln. dolerių biudžeto deficito?

Čia yra dar vienas įdomus triukas. Visada mėgstama tuos procentus skaičiuoti nuo BVP. O BVP yra labai dirbtinis dalykas, jis iš esmės nieko aiškaus neparodo ir yra gana spekuliatyvus. O juk pats rimčiausias skaičius yra tie pinigai, kuriuos valstybė susirenka iš mokesčių mokėtojų. Lietuva surenka iš savo mokesčių mokėtojų maždaug 6 mlrd. eurų, o mūsų BVP pernai buvo 38,560 mlrd. eurų. Skirtumas yra – ar skaičiuoti tuos 2 proc. nuo 6 mlrd., ar nuo 40 mlrd.? O dabar pažiūrėkime į mūsų gynybos efektą. Nesuprantu, kodėl šitie 2 proc. yra toks magiškas skaičius, – antai 1,5 proc. mūsų neapgins nuo priešų, o štai 2 proc. tikrai apgins… Argi tai nejuokinga? Žinoma, mes juk aklai tikime, kad Jungtinės Valstijos nemiega naktimis ir tik galvoja, kaip čia padaryti saugią Lietuvą… Yra juk 5 NATO straipsnis… Mane visą gyvenimą stebina žmonių naivumas, nors ir suprantu, kaip funkcionuoja jų psichika. JAV dabar išėjo kelios puikios psichologinės knygos, o ten nustatyta, kad didžiulė dalis žmonių, net tuomet, kai paaiškėja, kad jų disponuojami faktai yra neteisingi, nekeičia savo nuomonės. Ši psichikos savybė, kaip mano JAV mokslininkai, ateina dar iš pirmykštės bendruomenės, kur galvojimas kitaip negu dauguma grėsė to žmogaus išlikimui.

Todėl žmonėms atrodo normalu galvoti, kad JAV atvažiuoja čia ginti mūsų nuo rusų. O dabar grįžkime į pokalbio pradžią ir visiems taps aišku, ko jie čia atvažiuoja, – kad vokiečiai nesusitartų su rusais niekada. Visi tie, kurie dabar man pradės darkart aiškinti, kad esu rusų agentas, tegul pasiskaito JAV žvalgybos analitiko Džordžo Frydmano (George Friedman) kalbą, kurią jis pasakė tiesiogiai visam Amerikos politikos elitui. O jis sako aiškiai, kad pastarąjį šimtą metų JAV uždavinys yra neleisti Europai susitarti tarpusavyje, nes jeigu europiečiai susitars, JAV vaidmuo šitame pasaulyje smarkiai kris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *