Vyriausiajai rinkimų komisijai nepavyko sustabdyti referendumo dėl LR Konstitucijos pataisų

Po daug įtampos sulaukusių diskusijų VRK sabotuoti referendumo organizavimo nepavyko. Už tokį sprendimą balsavo lygiai pusė – 8 komisijos nariai, prieš buvo 4, susilaikė taip pat 4. Norint užkirsti kelią referendumui reikėjo dar 1 balso.

Susiklosčius pusiausvyrai, lemiamas buvo komisijos pirmininko Zenono Vaigausko balsas – jis susilaikė.

Aistros virė nuo pirmos minutės

Į VRK priimamąjį susibūrė didelė referendumo šalininkų minia, tačiau į posėdį pateko tik iniciatyvinės grupės lyderiai Julius Panka ir Pranciškus Šliužas bei keliolika jų sekėjų. Posėdžio pradžioje „Drąsos kelio“ politinei partijai priklausanti komisijos narė Irena Malinauskienė pasiūlė pripažinti 4000 arba 6000 pasirašiusiųjų įrašų, nes dalį išbrokuotų parašų būtų galima pripažinti galiojančiais, jei VRK, pavyzdžiui, nelaikytų negaliojančiais kai kurių įrašų, kurie nėra parašyti viena ranka.

Netrukus posėdžių salėje atmosfera ėmė kaisti, iniciatyvinės grupės nariai ėmė svaidytis replikomis, vienas referendumo šalininkų atstovas 5 minutėms buvo išprašytas „atvėsti“.

Po balsavimo 9 VRK nariai nusprendė „Drąsos kelio“ atstovės siūlymui nepritarti, 3 buvo už, tiek pat susilaikė, tad I. Malinauskienės siūlymui nepritarta.

Pasiūlė mechanizmą sabotuoti referendumo surengimą

Grupė komisijos narių, reaguodami į praeitą penktadienį paskelbtą Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, siekė sužlugdyti kelią referendumo organizavimui. KT išaiškino, kad nepakeitus konstitucinio akto dėl Lietuvos narystės ES „negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai“.

„Manyčiau, kad, skelbiant tokį referendumą <…>, kuris prieštarauja prigimtinių žmogaus teisių pobūdžiui, kuris pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus, įsipareigojimus ES, yra diskriminacinis, VRK turėtų teisę įvertinti tokio referendumo atitikimą Konstitucijai“, – teigė VRK narys Jonas Udris.

Jo teigimu, VRK turėtų galimybę išsakyti savo nuomonę dėl KT nutarimo šio referendumo kontekste ir, jei bus tokia galimybė, „pasitikrinti savo sprendimą Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme.“ O pastarasis galėtų kreiptis į KT, kuris konstatuotų, kad referendume svarstomi klausimai būtų antikonstituciniai.

Šliužas prisiminė rusišką patarlę

J. Udrio siūlymą vertinęs P. Šliužas VRK nariams grasino tarptautiniais teismais ir galimais neramumais Lietuvoje, jei jie priims netinkamą sprendimą.

„Mama, rodi menia obratno“ (Mama, pagimdyk mane atgal, – rus.). Jūsų sprendimas yra tokio pobūdžio. <…> Jūsų sprendimas, jūs turbūt jaučiate, bus apskųstas visuose teismuose iki tarptautinio lygio. Taigi, nuskambėsite gražiai. <…> Būsite atsakingi už galimus bruzdėjimus Lietuvoje“, – tvirtino P. Šliužas.

Konstitucinis Teismas praėjusią savaitę paskelbė, jog pataisa, kuria išbraukta norma dėl išimtinės Lietuvos banko pinigų emisijos teisės, priimta netinkamai. Ši nuostata buvo priimta dėl Lietuvos siekio įsivesti eurą.

Tačiau tuo pačiu Teismas pažymėjo, jog ankstesnė minimo straipsnio redakcija negrąžinama, nes tauta referendumu yra apsisprendusi dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje, o visateisė narystė ES lemia „konstitucinį Lietuvos įsipareigojimą dalyvauti ekonominės ir pinigų sąjungos valstybių integracijoje įsivedant bendrą šios sąjungos valiutą eurą“.

Referendumo įstatymas numato, kad referendumui siūlomas projektas turi atitikti Lietuvos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų rengimo tvarkos įstatymo nustatytus reikalavimus, o, stodama į ES, Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galios. Tuo tarpu iniciatyvinė grupė siūlo rengti referendumą, kuriuo būtų siūloma tokį draudimą įrašyti į Konstituciją.

Vaigauskas: galutinį sprendimą turėtų priimti Seimas

Vis dėlto VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas įsitikinęs, jog galutinį sprendimą dėl referendumo turi priimti Seimas, o komisija neturėtų pati nutraukti referendumo iniciatyvos po to, kai pristatyti surinkti parašai.

„Keli komisijos nariai parengė pažymą, jie galvoja, kad reikia visus sprendimus dėl grupės registravimo, kitus, pripažinti niekiniais po KT sprendimo. Kuo jie tai grindžia – mano supratimu, tai prieštarauja Referendumo įstatymui. Mano įsitikinimu, mes turėtumėm patikrint, ar tie parašai surinkti, ir atiduoti Seimui (spręsti – red.)“, – BNS yra sakęs Z. Vaigauskas.

Pagal įstatymą, Seimas, gavęs tinkamai įformintą grupės baigiamąjį aktą kartu su piliečių reikalavimais ir VRK išvadą, kad pateikti dokumentai atitinka įstatymą, sesijos metu artimiausiame Seimo posėdyje svarsto referendumo paskelbimo datos klausimą.

Jeigu Seimo sudaryta ekspertų grupė padaro išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, Seimas šią išvadą turi paskelbti visuomenei, tačiau ši išvada negali būti pagrindas neskelbti referendumo, nurodyta Referendumo įstatyme.

Referendumo iniciatoriai teigė parašus surinkę

Iniciatyvinės grupės nariai trečiadienį pranešė patikslinę reikiamą skaičių parašų, kad būtų paskelbtas referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams ir mažesnių reikalavimų referendumams rengti.

Po pirminio parašų patikrinimo iki reikalaujamos 300 tūkst. ribos trūko 7,8 tūkst. parašų, tačiau vėliau apie 3 tūkst. parašų pripažinti tinkamais po tikslinimų su gyventojų registrų centru. Iniciatyvinė grupė teigia per kelis etapus patikslinusi 5,5 tūkst. parašų.

„Beveik tūkstančiu parašų viršijame 300 tūkst. net pagal VRK standartus“, – žurnalistams sakė vienas iš iniciatorių Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka.

VRK leido taisyti 9,5 tūkst. parašų: iš jų apie 3 tūkst. parašų pripažinti tinkamais po tikslinimų su gyventojų registrų centru, iš maždaug 4 tūkst. parašų iniciatoriai dar maždaug 3,4 tūkst., pristatė patikslinę, o trečiadienį sueina terminas pristatyti paskutiniams patikslintiems parašams iš dar maždaug 2,5 tūkstančio.

Įstatymas numato galimybę parašus rinkti papildomai, jei iki reikiamo skaičiaus trūksta labai nedaug – iki 0,5 procento arba 1,5 tūkst. – parašų, tam duodant 15 dienų terminą.

Iniciatyvinė grupė siūlo surengti privalomąjį referendumą dėl trijų Konstitucijos straipsnių keitimo – sumažinti reikalavimus referendumui surengti ir uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams bei juridiniams asmenims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *